Doulowanie to powołanie do tego aby służyć kobiecie w jednym z najważniejszych momentów życia.
Ten moment już się nigdy nie powtórzy dlatego tak ważne jest aby odpowiednio przygotować się do niego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji bo poród to żywioł, to wiatr, który może być gwałtowny, silny, mocny targać nami w różne strony niekoniecznie te które byśmy chcieli. Możemy wtedy walczyć i ta walka jest potrzebna ważne tylko abyśmy tą siłę wiatru wykorzystali odpowiednio, wiedzieli jak podążyć za tym żywiołem. Może Twój poród to będzie łagodny podmuch, delikatny wietrzyk? Tu też musimy odpowiednio zadziałać. Bo poród to ruch, to nie leżenie na łóżku i czekanie aż ból minie. To działanie aby pomoc naszemu ciału, a przede wszystkim naszej głowie w urodzeniu dziecka.

Piszę o tym bo do porodu trzeba się przygotować. Przecież nie wziął byś udziału w maratonie bez odpowiedniego treningu. Oczywiście bez przygotowania też przejdziesz te 42 km i też urodzisz dziecko. Bo rodzenie to czynność fizjologiczna, my kobiety mamy ją w genach od tysięcy lat. Często tylko za bardzo tej naturze przeszkadzamy i zamiast płynąc z wiatrem płyniemy pod prąd. Rola osoby towarzyszącej w porodzie jest ogromna, zauważyli to Marshall Klaus i John Kennel badając w latach 70 w Gwatemali wpływ porodu na więź matki i dziecka. Wyniki były jednoznaczne kobiety rodzące w towarzystwie życzliwej osoby odczuwały większa satysfakcję z porodu, rzadziej sięgały po znieczulenie i szybciej dochodziły do siebie po porodzie.
Piszę o tym ponieważ warto wybrać osobę towarzysząca dużo wcześniej. Zwłaszcza jeśli chcecie mojego towarzystwa w porodzie to dobrze jest się spotkać porozmawiać i poczuć czy ta Doula jest dla mnie. Jeśli chcesz rodzic ze swoim partnerem to mogę na konsultacjach indywidualnych też Was do tego przygotować. Pokazać niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, pokazać jak zmniejszyć stres okołoporodowy i być z Wami w połogu. Możemy też w porodzie być w trójkę i wymieniać się obecnością przy rodzącej na sali porodowej, a często być na niej razem w zależności od dobrej woli położnej. Zapewniam Was, że cudownych wspierających położnych naprawdę nie brakuje.

Wybierając mnie na swoją towarzyszkę w porodzie musicie wiedzieć że podpisujemy wspólna umowę i ustalamy zakres obowiązków. Często są to 2 spotkania przed porodem, towarzyszenie w porodzie oraz 2-3 spotkania w połogu. Gotowość porodowa sprawia że na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu jestem do wyłącznej dyspozycji mojej klientki. Czyli może zadzwonić do mnie o każdej porze dnia i nocy, a jeśli zacznie się poród jestem z nią tyle godzin ile sobie życzy nawet jeśli to będzie doba i więcej. Po porodzie tez nie zostaje sama tylko jestem przy niej, pomagam przy przystawieniu do piersi i czuwam nad tym by wspomnienie porodu było jak najlepsze.

Zatem jeśli chcesz rodzić z doulą a zwłaszcza jeśli chcesz rodzic ze mną to nie czekaj do 30 tygodnia tylko umów się wcześniej najlepiej między 16-25 tc bo wtedy jest duża szansa, że będę dostępna w terminie twojego porodu. Oczywiście zawsze warto zadzwonić i pogadać nawet jeśli to końcówka ciąży jednak szansa jest większa jeśli wcześniej to zaplanujesz.