Masaż w ciąży to cały czas dość kontrowersyjny temat. Umiejętnie wykonany to nie tylko pomoc dla ciała ale również i coś dla ducha. Bo szczęśliwa zrelaksowana mama to szczęśliwe dziecko. O pomoc w tym temacie poprosiłam Dorotkę Dacką specjalistkę odnowy biologicznej a przede wszystkim wspaniała kobietę , która na temat masażu kobiet w ciąży wie wszystko.

 

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian fizycznych i psychicznych, ale także energetycznych i emocjonalnych.

Przyszła mama ma wiele wątpliwości związanych ze zdrowiem swojego dziecka, porodem czy też ewentualnymi problemami, które mogą się pojawić po porodzie. Natomiast burza hormonalna bywa przyczyną jej zmiennych nastrojów. Wszystko to może być powodem stresu, z którym doskonale poradzi sobie masaż.

Z badań naukowych z początku XXI wieku wynika, że masaż w ciąży jest bezpieczną terapią wyraźnie poprawiającą stan fizyczny i psychiczny, zarówno matki jak i dziecka. Wykazano, że dotyk podczas masażu wpływa bardzo korzystnie na emocje ciężarnej.

Każda oczekująca narodzin dziecka kobieta potrzebuje bezpiecznego i efektywnego masażu, który rozluźni ją, uspokoi i zredukuje poziom stresu, jaki towarzyszy oczekiwaniu na urodzenie zdrowego maleństwa. Masaż dla kobiet w ciąży ma za zadanie nie tylko usunąć dyskomfort związany z odmiennym stanem, ale też zwiększyć świadomość i akceptację zmieniającego się ciała.

Dlaczego warto polecać masaże ciała podczas ciąży?

– skuteczne w zapobieganiu i występowaniu dolegliwości bólowych, pojawiających się w okresie ciąży,

– znacznie poprawiają ogólną sprawność i komfort życia,

– zmniejszają ryzyko wystąpienia rozstępów,

– zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu i połogu.

– są sprzymierzeńcem w walce o umiarkowany przyrost wagi – lepsze przygotowanie do porodu i większą gwarancją uniknięcia wielu powikłań podczas ciąży,

– zapewnia odpoczynek, relaks i radość, dobre samopoczucie mamy i dziecka. Rozluźnienie ciała powoduje wyrównanie oddechu i dotlenienie organizmu, zarówno matki jak i dziecka,

– są gwarancją szybszego powrotu do formy po rozwiązaniu,

– stanowią doskonałą okazję do skonsultowania pielęgnacji domowej: bezpieczniej i skuteczniej,

– kobieta uważniej obserwuje zachodzące w niej zmiany i ma większą świadomość własnego ciała, co jest pomocne w czasie porodu.

Masaż prenatalny to uznany na świecie sposób na zapewnienie przyszłej mamie maksymalnego komfortu i lepszego samopoczucia. Profesjonalnie wykonany masaż prenatalny ciała jest podstawowym elementem kompleksowej pielęgnacji ciała kobiety podczas oczekiwania na dziecko.
Masaż prenatalny „Mama i dziecko” to całościowy masaż relaksacyjny, który zapewnia wszechstronne działanie na poziomie fizycznym i psychicznym oraz wyjątkowy relaks zarówno dla mamy jak i nienarodzonego dziecka.

Efekty na poziomie fizycznym:

– poprawia krążenie krwi i limfy – zapobiega lub ogranicza występowanie obrzęków, uciążliwych szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży,

– pobudza, aktywizuje i rozluźnia mięśnie,

– biernie rozciąga przykurczone mięśnie,

– łagodzi dolegliwości bólowe mięśni i stawów – nasilają uczucie zmęczenia i apatii u ciężarnej,

– redukuje dolegliwości bólowe kręgosłupa – bóle krzyża, rwa kulszowa,

– obniża wzmożone napięcie mięśniowe obręczy biodrowej,

– utrzymuje skórę w dobrej kondycji,

– masaż pomaga przyjąć ze spokojem postępujące zmiany fizyczne, szczególnie nasilone w pierwszych miesiącach ciąży.

Efekty na poziomie psychicznym – emocjonalnym:

– redukuje poziom kortyzolu (hormon stresu), podnosi poziom endorfin zarówno u mamy i nienarodzonego dziecka – stres u ciężarnej wywołuje u płodu podwyższenie poziomu kortyzolu, wzmożone napięcie mięśni oraz niepokój. Smutek lub strach matki może wywołać dwukrotny wzrost częstości bicia serca płodu,

– obniża stres, łagodzi uczucie lęku i niepokoju – szczególne znaczenie ma u kobiet w ciąży które pracują zawodowo kiedy oprócz fizycznego obciążenia dochodzą jeszcze napięcia związane ze stresem zawodowym.

– ułatwia nawiązanie więzi z nienarodzonym dzieckiem,

– niweluje strach przed porodem,

– dodaje pewności i zaufania do możliwości własnego ciała – niwelują strach przed porodem i ułatwiają położnej współpracę z rodzącą w czasie porodu,

– doprowadza do głębokiego odprężenia ciała i umysłu.

Masaż prenatalny wskazany jest dla kobiet w każdym wieku.

Im wcześniej rozpoczniemy przygodę z masażem tym szybciej odczujemy (poznamy) fenomemn (dotyku) tej metody, a ciąża będzie przebiegać komfortowo do ostatniego trymestru.

Masaż dopasowuje się do aktualnych potrzeb kobiety ciężarnej. Indywidualny dobór preparatów do masażu umożliwi również uzyskanie optymalnych efektów pielęgnacyjnych w wyjątkowej atmosferze.
ZRELAKSOWANA MAMA – ŁATWY PORÓD – SZCZĘŚLIWE DZIECKO!

Dorota Dacka

http://dorotadacka.pl/