Stopy, stópki któż z nas nie lubi jak są gładziutkie. O stopy trzeba dbać w każdym wieku zwłaszcza w ciąży.

O pomoc w tym temacie poprosiłam bydgoską podolog Małgorzatę Kulpę, na co dzień pracującą w gabinecie Podosoft.

Zapraszam do lektury.

Ciąża to trudny okres dla stóp kobiety. Dodatkowe kilogramy i powiększający się brzuch sprawia, że trudniej je pielęgnować. Zwykłe obcinanie paznokci często staje się wyzwaniem. Jednak to nie wszystko. Podczas ciąży w ciele kobiety pojawia się relaksyna, hormon dzięki któremu organizm kobiety przygotowuje się do porodu. Rozluźnia mięśnie, stawy, tkanki i więzadła. Działa na cały organizm , także na stopy. Na skutek działania relaksyny w połączeniu z dodatkowymi kilogramami dochodzi do przeciążenia przodu stopy, który może się poszerzyć, a sklepienie poprzeczne obniżyć. Taki stan może powodować piekący ból tych miejsc, a deformacja stopy przyczyni się do zmian chorobowych na skórze np. modzele, nagniotki i odciski.

Podczas ciąży zmienia się również metabolizm, wpływając na stan skóry pięt. Stają się wówczas suche, zgrubiałe z tendencją do pękania. Wszystkie te czynniki powodują, że nasze stopy przestają pełnić prawidłową funkcję, tym samym mogą pojawić się bóle kolan, bioder, kręgosłupa a nawet głowy.

Powstałym problemom można zaradzić. Przestrzegam jednak przed uleganiem reklamom. Stosowaniem kosmetyków zawierających duże stężenie mocznika, w tym skarpetek złuszczających działających nie tylko na powstałe zmiany na stopach, ale również na zdrową nie wymagającą złuszczenia skórę. Powodując często przykre w skutkach działanie. Nie należy również używać tarek, pilników i innych podobnych sprzętów ścierających zrogowacenia na stopach. Takie czynności powodują „ błędne koło”. Pobudzona, rozgrzana skóra zaczyna się bronić w efekcie szybciej narasta. Staje się z czasem grubsza, przesuszona i nie miła w dotyku. Martwy naskórek proponuję ścierać stosując raz w tygodniu peeling solny lub cukrowy ( można wykonać domowym sposobem). O moczeniu stóp i ścinaniu rozmiękczonej skóry omegą( żyletka) wolę nie myśleć!

Należy pamiętać, że stopy pełnią w naszym życiu szczególną funkcję. Lokomocja jest nieodzowną czynnością każdego z nas. O stopy należy dbać tak samo, jak o inne części naszego ciała i organizmu. Proponuję skorzystać z oferowanych usług w specjalistycznym gabinecie. Oferuję wykonanie zabiegu nieinwazyjnie, za pomocą bezpiecznego sprzętu medycznego oraz z zastosowaniem kosmetyków i preparatów z zawartością jedynie naturalnych składników np. kolagen rybi poprawiający elastyczność skóry, jej kondycję i wygląd, olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych, antywirusowych i przeciw grzybiczych, oregano o działaniu antyseptycznym i odbudowującym oraz inne składniki bezpieczne do stosowania przez kobiety w ciąży. Podczas zabiegów istotne jest przestrzeganie higieny i bezpieczeństwa z zachowaniem standardów i zasad ściśle związanych z profilaktyką powikłań infekcyjnych.

Zapraszam na wizytę do gabinetu pielęgnacji stóp PODOsoft. Gwarantuję kompleksowości wykonanych usług w zakresie profilaktyki, pielęgnacji i edukacji w oparciu o przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa wykonując pełną sterylizację narzędzi w dwóch etapach : myjka ultradźwiękowa i autoklaw klasy B ( taki jakich do sterylizacji używają stomatolodzy). Więcej informacji na https://www.facebook.com/podosoft/

 

Dodaj komentarz